Метрологія (від грецьк. metron – міра і logas – слово, вчення) – наука про вимірювання та їх застосування.
З давніх давен людство мало потребу у вимірюваннях. Без вимірювань неможливо було обійтися при будівництві житлових споруд, у торгівельній діяльності, у виробництві знарядь праці, тощо.
Д.І. Мендєлєєв висловив значення вимірювань для науки таким чином: "Наука начинается с тех пор, как начинают измерять. Точная наука не мыслима без меры"”.
І в наш час усі галузі техніки від будівельної механіки та машинобудування до ядерної енергетики не змогли б існувати без розгорнутої
системи вимірювань, визначаючих як усі технологічні процеси, контроль та керування ними, так і властивості та якість виготовленої продукції.
Велике значення вимірювань у сучасному суспільстві. Вони є не тільки обґрунтуванням науково-технічних знань, а й мають першорядне
значення для обліку матеріальних ресурсів, для внутрішньої та зовнішньої торгівлі, для забезпечення охорони здоров’я, безпеки праці та інших видів людської діяльності.
Що ж таке вимірювання? За визначенням в Законі України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (надалі Закону):
- вимірюванням вважається процес експериментального визначення одного або декілька значень величини, які можуть бути обґрунтовано приписані величині.
Чим же проводяться вимірювання – засобами вимірювальної техніки (ЗВТ).
Що являється засобом вимірювальної техніки?
Засоби вимірювальної техніки – засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об’єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Без забезпечення належного стану ЗВТ (робочих мір довжини, маси, об’єму, сили, параметрів руху, витрати і т.п.) неможливе забезпечення єдності вимірювань. Тому і проводиться періодичний ремонт, технічне обслуговування і, як кінцевий результат, повірка ЗВТ.
Що ж таке повірка?
Повірка засобів вимірювальної техніки – сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та\або видачу документа про
повірку засобів вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам (визначення Закону).
Повірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, проводиться науковими метрологічними
центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів. (ч. 5 ст. 17 Закону).
Повірка засобів вимірювальної техніки, які не застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології та перебувають в експлуатації,
проводиться на добровільних засадах.
Відповідає за єдність вимірювань на території Кіровоградської області ДП "Кіровоградстандартметрологія".